4D İP ESTETİĞİ

4D İp Tekniği ile Ameliyatsız Yüz Germe

Teknoloji ve deneyimin birikimiyle sürekli gelişen ameliyatsız estetik yöntemler; hasta açısından uygulanması, sonrasındaki rahatlığı ve sonuçları nedeniyle daha fazla tercih ediliyor. Ameliyatsız yöntemlerden biri de uzun zamandır kullanılan “İplerle gençleştirme”dir. V-Lift, Örümcek Ağı gibi adlarla bilinen yöntemler…

PDO (Polidioksanon) adı verilen materyallerden elde edilen bu ipler cilt içine yerleştirildiğinde başlattığı fibroblastik aktivasyon sayesinde yeni kollajen ve elastin hücre üretimini tetikler. Elastikiyet kaybı, kırışıklık ve cilt sarkmaları gibi problemler yıpranmış cildin kendini onarması miktarınca giderilebilir. Bu onarımı en üst seviyede gerçekleştirmek amacıyla farklı ip materyalleri ve şekilleri sürekli geliştirilmiştir.

Son olarak geliştirilen iplerle 4D İP ESTETİĞİ diye anılan yöntem gündeme geldi. Yine PDO’dan elde edilen iplerin üzerinde birçok yönde birçok diken tarzı çıkıntılar mevcuttur. Bu özellikteki ip sayesinde cilt altında kuvvetli bir tutunma özelliği sağlanırken amaçlanan fibroblastik aktivasyon birçok yönden meydana gelir.

Hem İp materyalinin kendisi ve dikenlerinin her 4 yönden bu aktivasyonu başlatması ve hem de ciltte 4 etki ortaya çıkarması bu yöntemin 4D İP ESTETİĞİ olarak anılmasını sağlamaktadır.

PDO iplerin özelliği nedir?

Polidioksanon adı verilen, ameliyatlarda iç organların dikişlerinde kullanılan ip materyalidir. Allerjik yapısı olmayıp tıpta yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Özellikle 4D İp Estetiğinde kullanılan ipler 6 ay gibi bir sürede dokuda erirler.

4D İP ESTETİĞİ ile görülen etkiler nedir?

Dört temel etki görülür;

1. Sarkmış cildin toparlanmasını ve yukarı doğru kalkmasını sağlar. Yüz ovalitesinin düzelmesini sağlar.

İp materyalinin gövdesindeki her yönlü dikensi yapılardan dolayı ciltte kuvvetli bir tutunma sağlar. Uygulama anında dahi kendisini gösterir.

2. Yerçekimi etkisine karşı cildin mukavemetini artırır.

Burada kullanılan ipler 6-8 ay boyunca dokuda kalır. Bu sürede meydana getirdiği fibroblast aktivasyonu ile doku altında fibrotik bantlar oluşturur. İp erirken olduğu dokuda kendi doğal iplerini oluşturmuş olur. Uzun süreli dayanıklılığı ile yerçekimi etkisine karşı cildi sarkmaya karşı dirençli kılmaya yardımcı olur.

3. Cilt elastikiyetini artırır.

İplerin bulunduğu dokuda gerçekleşen yeni hücre oluşumu aynı zamanda ciltte yoğun elastikiyet artışı ve sıkılaşma sağlar.

4. Yüz de oluşan volüm kayıpları giderilir. Yüz ovalitesinde düzelme sağlanır.

Yaşla birlikte cilt hücrelerinin azalması ve cilt altı dokuların zayıflaması ile yüz de volüm kaybı meydana gelir. İplerin bulunduğu dokuda 4 yönlü hücre oluşumu ve elastikiyet artışı, cilt alt katmanlarında yapılanmaya sebep olur.Bu etki ile kaybolan yüz ovalitesi düzelir.

Özetle; yüzdeki sarkmaların giderilmesi, yerçekimine karşı direnç oluşturulması, ciltte elastikiyet artışı ve yüzde volüm kayıplarının telafi edilmesini sağlar.

4D İp Estetiği nasıl uygulanır?

Lokal Anestezi ile uygulama yapılacak alan uyuşturulur. Kılavuz iğneler ile sadece 4D kanüllerin giriş delikleri açılır. Her bir kanül için tek bir iğne girişi yeterlidir. Yüzdeki probleme göre ortalama 10-20 arası özel 4D ipler kullanılır. İşlem ortalama 30-45 dakika arasında sona erer.

4D İp Estetiğinin özel bir uygulama tekniği var mı?

Şimdiye kadar bilinen ip uygulamalarından farklı bir teknikle uygulanmaktadır. Normal düz iplerden farklı yapısından ve özellikli durumundan dolayı ”4D İp Tekniği” adı verilen özel bir teknik uygulaması mevcuttur.

Etkisi ne zaman başlar?

Uygulama yapılır yapılmaz yüzdeki sarkıklığı giderme etkisi görülür. Bahsedilen diğer 3 etki 15 günden itibaren kendisini göstermeye başlar. Sürekli devam eden Fibroblast aktivasyonu sayesinde her geçen gün ciltte iyi yöndeki etkiler görülmeye devam eder.

4D İp Estetiğinin ömrü nedir?

Bu yöntemde sürekli bir hücre aktivasyonu ve cilt yenilenmesi söz konusudur. Aslında yapılan işlemle cilt yaşı gençleştirilmiş olur. Gençleşme yılı kadar sürer diyebiliriz. Bir botox ya da dolgu işlemi gibi bir süre verilemez. Gerçi bu işlemlerde bile süre verilse de yaş, genetik yapı, metabolizma hızı, çalışma şartları gibi faktörler bu süreyi etkilemektedir.

Aynı faktörler burada da geçerli olmakla birlikte yapılan çalışmalar 4D İp Estetiği yönteminin 3 ila 5 yıl arasında kalıcılık sağlayabileceğini bizlere göstermektedir.

Diğer İp yöntemleri ile kombine edilebilir mi?

Cilt yapısı, yüz şekli ve ihtiyaca göre diğer ip materyalleri ve yöntemleri kombine kullanabilir. Ayrıca Dolgu, PRP,mezoterapi gibi yöntemlerde başka bir zaman yada beraberinde kullanılabilir.

4D İp Estetiği kimler tarafından uygulanabilir?

Bu ve benzeri diğer işlemlerde olduğu gibi özellikle bir HEKİM tarafından uygulanmalıdır. 4D İp Estetiği uygulama tekniği ve kullanılan ip materyalinin yapısal farklılığından dolayı “4D İp Tekniği”ni bilen bu alanda faaliyet gösteren bir hekim olması önemlidir.