ELEKTROTERAPİ

Elektroterapi nedir ? Elektroterapi hem fizik tedavi alanında hem spor sakatlıklarının rehabilitasyonunda hem de estetik amaçlı uygulamalarda uzun yıllardır uygulanmakta olan etkileri ve güvenirliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

Yöntemin kullanıldığı bir cihaz olarak üzerinde çalışılan kas gruplarının micro ve galvanik akımları ile uyarılarak kasılması prensibine dayalı çalışır. Uygulama ile kaslar uyarılır, bu da kas tonisitesinin artışı ve artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere çevre yağ dokularının kullanılması ile sonuçlanır.

Eklem, tendon ve kasın mekanik reseptörlerin uyarılması ve kas tonunun korunması, kas iyileşmesi, toksinlerin atılması ” tropik etki ” olarak adlandırılır. Merkezi sinir sistemi üzerindeki düşük frekanslı titreşimlerin gevşeme durumu başlattığı EEG ile de kanıtlanmıştır.

Elektroterapi cihazının lenfatik akışı destekleyerek, lenfatik dolaşımda lenfatik sıvı akışındaki sorunların normale dönüşünün sağlanması ve mikrosirkülasyonun arttırılması gibi etkileri de söz konusudur. Mikrosirkülasyondaki artış, dokudaki revitalizasyon ve artan oksijenasyona bağlı olarak cilt tonisitesi de artar.